Technologie polovodičových LED diod se začala vyvíjet na počátku 60. let minulého století a teprve v 90. letech bylo možno experimentovat s tímto typem osvětlení v zemědělství při růstu rostlin. Proč až tak pozdě? Do roku 1993 byly totiž známy pouze diody červené barvy. Celých třicet let trvalo, než si cestu ke Slunci začala razit první modrá dioda.
Červené diody ve světelném spektru 660 nm mají sice jakési vlastnosti vhodné pro fotosyntézu, ale s tímto světelným zdrojem bylo možno vypěstovat pouze pšenici. Modré světelné spektrum je rozhodující pro tvorbu chlorofylu a k tomu mohla v LED technologiích přispět teprve modrá dioda, za jejíž objev byla o dvacet let později udělena Nobelova cena.
Kam vede separace vlnových délek světelného spektra
Přesto to byly v polovině 90. let pouze první série pokusů s osvětlováním rostlin v růstové fázi. K výraznému zlepšení došlo až mnohem později v souvislosti s objevem diod v infračerveném spektru NIR (vlnová délka cca 732 nm). Tato vlnová délka je rozhodující k regulaci typologie rostliny v závislosti na očekávaném výnosu. Jestliže totiž tato složka světla chybí, rostliny jsou obecně velmi kompaktní, ale poměrně nízkého vzrůstu. Naopak nadbytek tohoto světla má za následek příliš bujný růst – stvol vyhodnotí toto světlo jako překážku mezi ním a slunečními paprsky a snaží se jej překonat rychlým a velkým nárůstem do výšky. Infračervené světlo má také značný vliv na tvorbu květů, což se nejčastěji aplikuje u některých kultivovaných druhů, např. rýže, kukuřice a sóji.
Univerzální bílé světlo
V roce 2004 se začalo experimentovat i se zelenou barvou světelného spektra, která má pozitivní vliv na procesy fotosyntézy, a vlnové délky mezi UV zářením a modrou složkou zas významně přispívají tvorbě rostlinných antioxidantů. Jak se ukazuje, pokusy s oddělováním částí barev ze spektra nakonec vědce motivují k tomu, využít ideální bílé světlo, které je nejblíže slunečnímu záření.
Návrat https://www.zoopraha.cz/navrat-divokych-koni k přirozené širokospektrální bílé barvě a další vývoj LED žárovek tímto směrem je přínosem pro pěstitele už jen z toho důvodu, že pro optimální pěstování rostlin ve sklenících je zastoupení všech barev spektra naprosto zásadní.