Co by vám poradili instalatéři k podlahovému vytápění

Podnikání

Že se dá na něm i ušetřit – je známo, že radiátorové topení vyžaduje větší náklady, co se týče spotřeby energií, než podlahové (pokud porovnáváme stejné prostředí, např. jednu místnost v domě napojenou na stejný topný zdroj). Je to tím, že místnost s radiátory musíme vytopit na vyšší teplotu, protože se teplo z topných zdrojů šíří v místnosti nerovnoměrně. Má to logiku, protože radiátor je ploché těleso, postavené na výšku, a teplý vzduch stoupá kolmo vzhůru, takže nejdřív vyšplhá ke stropu, a odtud se pak začne šířit dál. Pouze malá část tepla sálá z radiátoru do strany, takže např. u okna, u radiátoru je teplo, zatímco na druhé straně místnosti je chladněji. U podlahového topení jsou topné hadice s ohřátou vodou nataženy obvykle po celé ploše místnosti, takže teplo odtud stoupá vzhůru rovnoměrněji. Máte pak pocit, že je vám teplo hlavně od nohou, a že vám klidně stačí místnost vytopit na 19 – 20 stupňů, namísto obvyklých 23 stupňů u radiátorů.

ventily topení

Že se nemusíte bát závady – také vám běhá pomyslný „mráz po zádech“, když si představíte, že po několika měsících, které uplynuly od pokládky podlahové krytiny, ji musíte celou vybourat, aby se odstranila závada na prasklém potrubí? Takto tomu skutečně mohlo být dříve, protože neexistoval způsob, jak zjistit přesný únik vody ze systému, a podlaha se musela bourat.

úspora za vytápění

Dnes se to už dělá jinak, přesné místo závady vám instalatéři v Praze zjistí pomocí poslechových tyčí https://www.na3d.cz/p/2448/sada-pojezdovych-tyci-rebel-ii Hykron nebo formovacím plynem, takže pak stačí jen odebrat malý kousek podlahy. Výhodné je to hlavně u kamenné či keramické dlažby, pokud si zachováte pár náhradních dlaždic či kamenného obkladu. Samozřejmě nejlepší řešení je koberec položený přímo na beton nebo litou podlahu, kterou opravíte mnohem snáz. Zjišťování úniku vody těmito metodami je možné využít i v případě závady radiátorů anebo vodovodních rozvodů v domě.