Život přináší tolik různých složitých situací, že vyhnout se v něm úzkostije téměř nemožné. Málokdo je asi tak otrlý, aby nikdy nepocítil při určitých situacích nejistotu, nepříjemné obavy, napětí až strach. Ale co s tím, když je úzkosti příliš, je až nereálná, ale nemůžeme se jí zbavit. Navíc nás tyto stavy přepadají v těch nejméně vhodných okamžicích. Je tu sice možnost naučit se uvolnit, úzkostné myšlenky a stavy ovládat. Ne vždy je to však možné, ne každý to dokáže.
Přesto tu jsou určité možnosti první pomoci, kterými lze odvrátit nebezpečí panické reakce:
· Lidé, které úzkost často přepadá, si určitě všimli, že když se soustředí na určitou činnost, úzkost pomalu zmizí. Začnou hrát hru na mobilu, když se jich zmocňuje panika při čekání u lékaře. Ženy se uklidňují pletením, nějakou tvořivou činností, jiní si třeba v dopravní zácpě, kde se úzkost snadno dostaví, začnou zpívat. Někoho přejde úzkost, když je nucen řešit nějakou neodkladnou záležitost nebo když změní prostředí.
· Proti nástupu paniky je tu další stará metoda, která téměř vždy pomůže a poradí vám ji i lékař ze záchranné služby, než má možnost, se k vám dostat. Když začnete mít strach o svůj život, myslíte si, že se už nenadechnete, máte pocit, že každou chvíli omdlíte – dýchejte několik vteřin do papírového pytlíku. Bušení srdce a motání hlavy, způsobené hyperventilací, tak rychle odezní, protože se upraví koncentrace kysličníku uhličitého.
Lékům se nebraňte
Neustálé prožívání chronické úzkosti může být značně vyčerpávající. Je třeba si uvědomit, že nejde o pouhou nervozitu, je tu nebezpečí panických atak, které přicházejí nečekaně a dokáží člověka přivést až k ošklivým depresím. Je třeba se léčit, protože stav se může nenápadně zhoršovat. Vyhledat odbornou pomoc není žádná ostuda a po lécích se vám výrazně uleví.